T520B336M008ATE070 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Similar
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
In Stock: 990
33 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 8 V 1411 (3528 Metric) 70mOhm @ 100kHz
KEMET Webinar - Polymer Capacitors - Your Solution When MLCC Lead Times Are Tight
T520B336M008ATE070
DigiKey Part Number
399-4020-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T520B336M008ATE070
Description
CAP TANT POLY 33UF 8V 1411
Detailed Description
EDA/CAD Models
T520B336M008ATE070 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Manufacturer
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Capacitance
33 µF
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
B
Voltage - Rated
8 V
Features
General Purpose
Type
Molded
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
70mOhm @ 100kHz