T499A474K025ATE14K is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 48
Datasheet
Similar
In Stock: 1 672
0.47 µF Molded Tantalum Capacitors 25 V 1206 (3216 Metric) 14Ohm
T499A474K025ATE14K
DigiKey Part Number
399-5053-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T499A474K025ATE14K
Description
CAP TANT 0.47UF 10% 25V 1206
Detailed Description
EDA/CAD Models
T499A474K025ATE14K Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 175°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)
Tolerance
±10%
Voltage - Rated
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
14Ohm
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C