T495X227K016ATE1007622 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
KYOCERA AVX
KYOCERA AVX
Image for T495X227K016ATE1007622 is not available
T495X227K016ATE1007622
DigiKey Part Number
399-T495X227K016ATE1007622TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T495X227K016ATE1007622
Description
220.UF 16.0V
Detailed Description
220 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V 2917 (7343 Metric) 100mOhm @ 100kHz
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
100mOhm @ 100kHz
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.169" (4.30mm)
Voltage - Rated
16 V