TPSE227K016S0100
DigiKey Part Number
478-TPSE227K016S0100TR-ND - Tape & Reel (TR)
478-TPSE227K016S0100CT-ND - Cut Tape (CT)
478-TPSE227K016S0100DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPSE227K016S0100
Description
CAP TANT 220UF 10% 16V 2917
Detailed Description
220 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V 2917 (7343 Metric) 100mOhm @ 100kHz
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
100mOhm @ 100kHz
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.169" (4.30mm)
Voltage - Rated
16 V