T494T107M004AT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
KEMET
In Stock: 10 445
Datasheet
Similar
KEMET
In Stock: 2 000
Datasheet
Vishay Sprague
Vishay Sprague
KYOCERA AVX
KYOCERA AVX
In Stock: 650
100 µF Molded Tantalum Capacitors 4 V 1411 (3528 Metric) 4.5Ohm
T494T107M004AT
DigiKey Part Number
399-3342-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T494T107M004AT
Description
CAP TANT 100UF 20% 4V 1411
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
T494T107M004AT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
T
Voltage - Rated
4 V
Features
General Purpose
Type
Molded
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
4.5Ohm