T491X227M016AT7622 is available for purchase but is not normally stocked.
Parametric Equivalent
In Stock: 420
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 141
KYOCERA AVX
In Stock: 510
220 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V 2917 (7343 Metric) 500mOhm
T491X227M016AT7622
DigiKey Part Number
T491X227M016AT7622-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T491X227M016AT7622
Description
CAP TANT 220UF 20% 16V 2917
Detailed Description
EDA/CAD Models
T491X227M016AT7622 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.169" (4.30mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
500mOhm