T491X227M016AH
DigiKey Part Number
399-T491X227M016AHTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-T491X227M016AHCT-ND - Cut Tape (CT)
399-T491X227M016AHDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T491X227M016AH
Description
CAP TANT 220UF 20% 16V 2917
Detailed Description
220 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V 2917 (7343 Metric) 500mOhm
EDA/CAD Models
T491X227M016AH Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.169" (4.30mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
500mOhm