R75MR4220AA40K is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
2.2 µF Film Capacitor 220V 400V Polypropylene (PP), Metallized Radial
R75MR4220AA40K
DigiKey Part Number
399-11856-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R75MR4220AA40K
Description
CAP FILM 2.2UF 10% 400VDC RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
R75MR4220AA40K Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.260" L x 0.512" W (32.00mm x 13.00mm)
Height - Seated (Max)
0.988" (25.10mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - AC
220V
Applications
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Voltage Rating - DC
400V