R75MR42205040K is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
2.2 µF Film Capacitor 220V 400V Polypropylene (PP), Metallized Radial
R75MR42205040K
DigiKey Part Number
399-R75MR42205040K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R75MR42205040K
Detailed Description
EDA/CAD Models
R75MR42205040K Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
7.2 mOhms
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Packaging
Tray
Size / Dimension
1.260" L x 0.512" W (32.00mm x 13.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.988" (25.10mm)
Tolerance
±10%
Voltage Rating - AC
220V
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - DC
400V