R75MN41504030J is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
1.5 µF Film Capacitor 220V 400V Polypropylene (PP), Metallized Radial
R75MN41504030J
DigiKey Part Number
399-18301-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R75MN41504030J
Description
CAP FILM 1.5UF 5% 400VDC RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
R75MN41504030J Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.043" L x 0.512" W (26.50mm x 13.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.870" (22.10mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - AC
220V
Applications
Automotive; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Voltage Rating - DC
400V