R60EI42204030J is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 525
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 839
Datasheet
In Stock: 0
TDK
In Stock: 0
2.2 µF Film Capacitor 63V 100V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized Radial
R60EI42204030J
DigiKey Part Number
R60EI42204030J-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R60EI42204030J
Description
CAP FILM 2.2UF 5% 100VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
R60EI42204030J Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.709" L x 0.335" W (18.00mm x 8.50mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.575" (14.60mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC
63V
Applications
Automotive
Voltage Rating - DC
100V