PES227NKP3750QE4
DigiKey Part Number
399-PES227NKP3750QE4-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PES227NKP3750QE4
Description
ALU CAP 750UF 80V SMD CROWN
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
750 µF 80 V Aluminum Electrolytic Capacitors Nonstandard SMD 105mOhm @ 100Hz 6300 Hrs @ 125°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Tray
Ripple Current @ Low Frequency
4.935 A @ 100 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
14.664 A @ 100 kHz
Capacitance
Size / Dimension
1.693" L x 0.709" W (43.00mm x 18.00mm)
Tolerance
-10%, +30%
Height - Seated (Max)
0.697" (17.70mm)
Voltage - Rated
80 V
Surface Mount Land Size
1.994" L x 0.610" W (50.65mm x 15.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
105mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
6300 Hrs @ 125°C
Package / Case
Nonstandard SMD
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C