PEH227MKL3780QE4
DigiKey Part Number
399-PEH227MKL3780QE4-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PEH227MKL3780QE4
Description
CAP ALUM 780UF 63V SOLDER LUG TH
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
780 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Solder Lug 107mOhm @ 100Hz 1500 Hrs @ 150°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PEH227MKL3780QE4 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
1.61 A @ 100 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
4.784 A @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.600" (15.24mm)
Tolerance
-10%, +30%
Size / Dimension
0.638" Dia (16.20mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
1.130" (28.70mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
107mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1500 Hrs @ 150°C
Package / Case
Radial, Can - Solder Lug
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C