F462BY154M1K0A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
0.15 µF Film Capacitor 300V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
F462BY154M1K0A
DigiKey Part Number
399-F462BY154M1K0A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F462BY154M1K0A
Detailed Description
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.709" L x 0.433" W (18.00mm x 11.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.748" (19.00mm)
Tolerance
±20%
Voltage Rating - AC
300V
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - DC
1000V (1kV)