EXV476M016S9GAA | |
|---|---|
DigiKey Part Number | EXV476M016S9GAA-ND - Tape & Reel (TR) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | EXV476M016S9GAA |
Description | CAP ALUM 47UF 20% 16V SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 47 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 520mOhm @ 100kHz 3000 Hrs @ 105°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | EXV476M016S9GAA Models |
Category | Ratings |
Mfr | Applications |
Series | Ripple Current @ Low Frequency 168 mA @ 120 Hz |
Packaging Tape & Reel (TR) | Ripple Current @ High Frequency 240 mA @ 100 kHz |
Part Status Active | Impedance 520 mOhms |
Capacitance | Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm) |
Tolerance ±20% | Height - Seated (Max) 0.222" (5.65mm) |
Voltage - Rated 16 V | Surface Mount Land Size 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm) |
ESR (Equivalent Series Resistance) 520mOhm @ 100kHz | Mounting Type |
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C | Package / Case Radial, Can - SMD |
Operating Temperature -55°C ~ 105°C | Base Product Number |