ESK225M100AC3DA is available for purchase but is not normally stocked.
KEMET
In Stock: 48 735
Rubycon
In Stock: 801
Panasonic Industry
Nichicon
In Stock: 257
2.2 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
ESK225M100AC3DA
DigiKey Part Number
399-ESK225M100AC3DATB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESK225M100AC3DA
Detailed Description
EDA/CAD Models
ESK225M100AC3DA Models
Ripple Current @ Low Frequency
30 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
45 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
100 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C