ESY686M050AG3AA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 1 990
Datasheet
68 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 110mOhm @ 100kHz 3000 Hrs @ 105°C
ESY686M050AG3AA
DigiKey Part Number
399-ESY686M050AG3AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESY686M050AG3AA
Description
CAP ALUM 68UF 20% 50V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ESY686M050AG3AA Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
420 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
600 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
110 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
110mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C