ESC107M016AC3EA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 8 558
Datasheet
Parametric Equivalent
CORNELL DUBILIER KNOWLES
In Stock: 222 736
Datasheet
Rubycon
Rubycon
Würth Elektronik
Würth Elektronik
Chinsan (Elite)
Chinsan (Elite)
Surge
In Stock: 309
100 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
ESC107M016AC3EA
DigiKey Part Number
399-ESC107M016AC3EATB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESC107M016AC3EA
Description
CAP ALUM RAD 105C
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ESC107M016AC3EA Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
140 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
200 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
370 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C