ED1C101MP20511EP5U is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Chinsan (Elite)
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Chinsan (Elite)
In Stock: 0
Datasheet
CORNELL DUBILIER KNOWLES
Rubycon
Rubycon
Würth Elektronik
Würth Elektronik
KEMET
KEMET
Surge
In Stock: 309
100 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
ED1C101MP20511EP5U
DigiKey Part Number
4191-ED1C101MP20511EP5UTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ED1C101MP20511EP5U
Description
CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
142.5 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
285 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
800 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C