ERK610Z472MCRU
DigiKey Part Number
399-13587-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-13587-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERK610Z472MCRU
Description
CAP CER 4700PF 440VAC Y5U RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
4700 pF ±20% 440VAC Ceramic Capacitor Y5U (E) Radial, Disc
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ERK610Z472MCRU Models
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Mfr
Ratings
X1, Y2
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Package / Case
Radial, Disc
Capacitance
Size / Dimension
0.531" Dia (13.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.650" (16.50mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)