C777U472MZWDAA7301
DigiKey Part Number
399-C777U472MZWDAA7301TR-ND - Tape & Reel (TR)
399-C777U472MZWDAA7301CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C777U472MZWDAA7301
Description
CAP CER 4700PF 440VAC Y5U RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4700 pF ±20% 440VAC Ceramic Capacitor Y5U (E) Radial, Disc
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Ratings
X1, Y2
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Radial, Disc
Capacitance
Size / Dimension
0.551" Dia (14.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.669" (17.00mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)