EEV477M010S9MAA
DigiKey Part Number
399-EEV477M010S9MAATR-ND - Tape & Reel (TR)
399-EEV477M010S9MAACT-ND - Cut Tape (CT)
399-EEV477M010S9MAADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEV477M010S9MAA
Description
CAP ALUM 470UF 20% 10V SMD
Detailed Description
470 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEV477M010S9MAA Models
Ripple Current @ Low Frequency
420 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
600 mA @ 100 kHz
Impedance
160 mOhms
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Voltage - Rated
10 V
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C