EEV476M6R3S9BAA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Rubycon
In Stock: 2 000
Datasheet
Direct
Rubycon
In Stock: 19 467
Datasheet
Cornell Dubilier Knowles
Panasonic Industry
Chemi-Con
47 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
EEV476M6R3S9BAA
DigiKey Part Number
EEV476M6R3S9BAA-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEV476M6R3S9BAA
Description
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V SMD
Detailed Description
EDA/CAD Models
EEV476M6R3S9BAA Models
Ripple Current @ Low Frequency
63 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
90 mA @ 100 kHz
Impedance
1.93 Ohms
Capacitance
Size / Dimension
0.157" Dia (4.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.222" (5.65mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Surface Mount Land Size
0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C