EEV476M050S9LAA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 2 922
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
Nichicon
47 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
EEV476M050S9LAA
DigiKey Part Number
EEV476M050S9LAA-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEV476M050S9LAA
Description
CAP ALUM 47UF 20% 50V SMD
Detailed Description
EDA/CAD Models
EEV476M050S9LAA Models
Ripple Current @ Low Frequency
119 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
170 mA @ 100 kHz
Impedance
1.3 Ohms
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)
Voltage - Rated
50 V
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C