EEV476M025S9GAA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 10 835
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Rubycon
In Stock: 892
Direct
Rubycon
Cornell Dubilier Knowles
Panasonic Industry
Chemi-Con
Upgrade
In Stock: 290
Upgrade
Cornell Dubilier Knowles
Panasonic Industry
Chemi-Con
47 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
EEV476M025S9GAA
DigiKey Part Number
EEV476M025S9GAA-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEV476M025S9GAA
Description
CAP ALUM 47UF 20% 25V SMD
Detailed Description
EDA/CAD Models
EEV476M025S9GAA Models
Ripple Current @ Low Frequency
168 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
240 mA @ 100 kHz
Impedance
520 mOhms
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.222" (5.65mm)
Voltage - Rated
25 V
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C