EDT336M035S9LAA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 13 948
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 3 976
Datasheet
Nichicon
In Stock: 592
Nichicon
In Stock: 866
33 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 125°C
EDT336M035S9LAA
DigiKey Part Number
EDT336M035S9LAA-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDT336M035S9LAA
Description
CAP ALUM 33UF 20% 35V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EDT336M035S9LAA Models
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
75 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ High Frequency
107.143 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 125°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C