EDK337M6R3S9HAA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Rubycon
In Stock: 899
Rubycon
In Stock: 690
In Stock: 581
Cornell Dubilier Knowles
Panasonic Industry
Panasonic Industry
Chemi-Con
Parametric Equivalent
In Stock: 366
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
330 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C
EDK337M6R3S9HAA
DigiKey Part Number
EDK337M6R3S9HAA-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDK337M6R3S9HAA
Description
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V SMD
Detailed Description
EDA/CAD Models
EDK337M6R3S9HAA Models
Ripple Current @ Low Frequency
280 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
350 mA @ 10 kHz
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C