C967U472MYWDCAWL40 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 9 974
Similar
4700 pF ±20% 400VAC Ceramic Capacitor Y5U (E) Radial, Disc
Finding the Most Accurate Capacitance Measurement
C967U472MYWDCAWL40
DigiKey Part Number
C967U472MYWDCAWL40-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C967U472MYWDCAWL40
Description
CAP CER 4700PF 400VAC Y5U RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C967U472MYWDCAWL40 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Mounting Type
Part Status
Active
Size / Dimension
0.512" Dia (13.00mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)