C961U472MYWDBAWL35 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Datasheet
Upgrade
Similar
4700 pF ±20% 400VAC Ceramic Capacitor Y5U (E) Radial, Disc
Finding the Most Accurate Capacitance Measurement
C961U472MYWDBAWL35
DigiKey Part Number
C961U472MYWDBAWL35-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C961U472MYWDBAWL35
Description
CAP CER 4700PF 400VAC Y5U RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C961U472MYWDBAWL35 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.512" Dia (13.00mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)