C941U472MZVDBAWL40 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Datasheet
Upgrade
Similar
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
4700 pF ±20% 440VAC Ceramic Capacitor Y5V (F) Radial, Disc
Finding the Most Accurate Capacitance Measurement
C941U472MZVDBAWL40
DigiKey Part Number
C941U472MZVDBAWL40-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C941U472MZVDBAWL40
Description
CAP CER 4700PF 440VAC Y5V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C941U472MZVDBAWL40 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.433" Dia (11.00mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)