C927U102KYYDBAWL35 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Similar
1000 pF ±10% 400VAC Ceramic Capacitor Y5P (B) Radial, Disc
Finding the Most Accurate Capacitance Measurement
C927U102KYYDBAWL35
DigiKey Part Number
C927U102KYYDBAWL35-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C927U102KYYDBAWL35
Description
CAP CER 1000PF 400VAC Y5P RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C927U102KYYDBAWL35 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Mfr
Ratings
X1, Y2
Series
Applications
Packaging
Bulk
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Package / Case
Radial, Disc
Capacitance
Size / Dimension
0.354" Dia (9.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)