C921U152MUWDBAWL20 is Obsolete and no longer manufactured.
Parametric Equivalent
1500 pF ±20% 400VAC Ceramic Capacitor Y5U (E) Radial, Disc
Finding the Most Accurate Capacitance Measurement
C921U152MUWDBAWL20
DigiKey Part Number
C921U152MUWDBAWL20-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C921U152MUWDBAWL20
Description
CAP CER 1500PF 400VAC Y5U RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C921U152MUWDBAWL20 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Mfr
Ratings
X1, Y1
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.354" Dia (9.00mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)