C911U152MUVDBAWL40 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Datasheet
Upgrade
Datasheet
Similar
Similar
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
1500 pF ±20% 400VAC Ceramic Capacitor Y5V (F) Radial, Disc
Finding the Most Accurate Capacitance Measurement
C911U152MUVDBAWL40
DigiKey Part Number
C911U152MUVDBAWL40-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C911U152MUVDBAWL40
Description
CAP CER 1500PF 400VAC Y5V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C911U152MUVDBAWL40 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)