C2220X205K1RLCTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
2 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R 2220 (5750 Metric)
C2220X205K1RLCTU
DigiKey Part Number
399-C2220X205K1RLCTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C2220X205K1RLCTU
Description
CAP CER 2UF 100V X7R 2220
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
Low ESL (Stacked), Soft Termination
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.232" L x 0.197" W (5.90mm x 5.00mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.134" (3.40mm)