C1812C104J1RACTU
DigiKey Part Number
399-C1812C104J1RACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-C1812C104J1RACTUCT-ND - Cut Tape (CT)
399-C1812C104J1RACTUDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1812C104J1RACTU
Description
CAP CER 0.1UF 100V X7R 1812
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.1 µF ±5% 100V Ceramic Capacitor X7R 1812 (4532 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C1812C104J1RACTU Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.043" (1.10mm)