C1210X104KARACTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 3 361
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
Knowles Syfer
Upgrade
Knowles Syfer
Upgrade
Similar
TDK
Similar
TDK
Murata Electronics
0.1 µF ±10% 250V Ceramic Capacitor X7R 1210 (3225 Metric)
C1210X104KARACTU
DigiKey Part Number
399-10015-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1210X104KARACTU
Description
CAP CER 0.1UF 250V X7R 1210
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C1210X104KARACTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Soft Termination
Size / Dimension
0.130" L x 0.102" W (3.30mm x 2.60mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.055" (1.40mm)