C1210C102KFRACTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 21 557
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
1000 pF ±10% 1500V (1.5kV) Ceramic Capacitor X7R 1210 (3225 Metric)
C1210C102KFRACTU
DigiKey Part Number
399-C1210C102KFRACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1210C102KFRACTU
Description
CAP CER 1000PF 1.5KV X7R 1210
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C1210C102KFRACTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Low ESL, High Voltage
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.061" (1.55mm)