C1206T223K1RCLTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
TDK
In Stock: 5 500
Datasheet
Upgrade
TDK
Similar
0.022 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
C1206T223K1RCLTU
DigiKey Part Number
399-C1206T223K1RCLTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1206T223K1RCLTU
Description
CAP CER 0.022UF 100V X7R 1206
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C1206T223K1RCLTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Ratings
COTS
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.035" (0.88mm)