C1206C475K4PACTM is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 214 381
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
KYOCERA AVX
YAGEO
Samsung Electro-Mechanics
Murata Electronics
Murata Electronics
Taiyo Yuden
Taiyo Yuden
4.7 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X5R 1206 (3216 Metric)
C1206C475K4PACTM
DigiKey Part Number
399-C1206C475K4PACTMTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1206C475K4PACTM
Description
4.70UF 16.0V
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.071" (1.80mm)