C0805C225K8RALTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 196 289
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 7 493
Datasheet
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
In Stock: 693
2.2 µF ±10% 10V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
C0805C225K8RALTU
DigiKey Part Number
399-C0805C225K8RALTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0805C225K8RALTU
Description
CAP CER 2.2UF 10V X7R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C0805C225K8RALTU Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.055" (1.40mm)