C0805T225K8RAC is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
2.2 µF ±10% 10V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
C0805T225K8RAC
DigiKey Part Number
399-C0805T225K8RAC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0805T225K8RAC
Description
2.20UF 10.0V
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Ratings
COTS
Packaging
Bulk
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.055" (1.40mm)