C0805C103K5RAC7411 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 11 764
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 71 590
Parametric Equivalent
10000 pF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
cut-tape-render
C0805C103K5RAC7411
DigiKey Part Number
399-7364-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0805C103K5RAC7411
Description
CAP CER 10000PF 50V X7R 0805
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C0805C103K5RAC7411 Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.035" (0.88mm)