C052C101K2G5TA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
100 pF ±10% 200V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
C052C101K2G5TA
DigiKey Part Number
399-C052C101K2G5TA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C052C101K2G5TA
Description
CAP CER RAD
Manufacturer Standard Lead Time
33 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C052C101K2G5TA Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Low ESL
Series
Applications
Packaging
Bulk
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Radial
Capacitance
Size / Dimension
0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.29mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.245" (6.22mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)