C0402T104K4RCLTU is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 29 730
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Direct
TDK
Upgrade
TDK
0.1 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric)
C0402T104K4RCLTU
DigiKey Part Number
399-C0402T104K4RCLTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-C0402T104K4RCLTUCT-ND - Cut Tape (CT)
399-C0402T104K4RCLTUDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0402T104K4RCLTU
Description
CAP CER 0.1UF 16V X7R 0402
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C0402T104K4RCLTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Ratings
COTS
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)