ALA8AF561DE400 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 384
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Rubycon
In Stock: 69
560 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 274mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C
ALA8AF561DE400
DigiKey Part Number
399-ALA8AF561DE400-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALA8AF561DE400
Description
CAP ALUM 400V POLAR
Manufacturer Standard Lead Time
38 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
2.8 A @ 100 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
6.8 A @ 10 kHz
Capacitance
Impedance
162 mOhms
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
274mOhm @ 100Hz
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C