ALA7DA361DE550
DigiKey Part Number
399-ALA7DA361DE550-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALA7DA361DE550
Description
CAP ALUM 360UF 20% 550V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
360 µF 550 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 477mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ALA7DA361DE550 Models
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
2.3 A @ 100 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
4.8 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Impedance
331 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.575" Dia (40.00mm)
Voltage - Rated
550 V
Height - Seated (Max)
3.031" (77.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
477mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
15000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C