A700X477M002ATE007 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
KEMET
In Stock: 535
Datasheet
470 µF 2 V Aluminum - Polymer Capacitors 2917 (7343 Metric) 7mOhm 2000 Hrs @ 125°C
A700X477M002ATE007
DigiKey Part Number
399-5490-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A700X477M002ATE007
Description
CAP ALUM POLY 470UF 20% 2V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
A700X477M002ATE007 Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Ripple Current @ High Frequency
5.7 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)
0.169" (4.30mm)
Capacitance
470 µF
Surface Mount Land Size
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
2 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
7mOhm