IXFT320N10T2 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
IXYS
In Stock: 0
Datasheet
N-Channel 100 V 320A (Tc) 1000W (Tc) Surface Mount TO-268AA
IXFT320N10T2
DigiKey Part Number
IXFT320N10T2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXFT320N10T2
Description
MOSFET N-CH 100V 320A TO268
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
430 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
26000 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
1000W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Supplier Device Package
TO-268AA
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
3.5mOhm @ 100A, 10V