APHD1608LCGCK
DigiKey Part Number
754-2031-2-ND - Tape & Reel (TR)
754-2031-1-ND - Cut Tape (CT)
754-2031-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APHD1608LCGCK
Description
LED GREEN CLEAR 1608 SMD
Detailed Description
Green 570nm LED Indication - Discrete 1.9V 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
APHD1608LCGCK Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
1.9V
Mfr
Current - Test
2mA
Viewing Angle
100°
Configuration
Standard
Wavelength - Peak
574nm
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension
1.60mm L x 0.80mm W
Lens Style
Round with Domed Top
Height (Max)
0.75mm
Lens Size
0.70mm Dia