XMC1403Q048X0200AAXUMA1
DigiKey Part Number
448-XMC1403Q048X0200AAXUMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-XMC1403Q048X0200AAXUMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
448-XMC1403Q048X0200AAXUMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XMC1403Q048X0200AAXUMA1
Description
IC MCU 32BIT 200KB FLASH 48VQFN
Customer Reference
Detailed Description
ARM® Cortex®-M0 XMC1000 Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 200KB (200K x 8) FLASH PG-VQFN-48-73
EDA/CAD Models
XMC1403Q048X0200AAXUMA1 Models
RAM Size
16K x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 5.5V
Part Status
Obsolete
Data Converters
A/D 12x12b
Oscillator Type
Internal
Core Processor
ARM® Cortex®-M0
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Core Size
32-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
48MHz